לוגו הקרן הבינחאומית לביוסינתזה

מטרות הטיפול

“ביוסינתזה, פרושה אינטגרציה של חיים – מונחית ע”י עיקרון מרכזי של גילוי הפוטנציאל החבוי בכל אדם. כאשר המשאבים הפנימיים מועצמים הבעיות הופכות לקטנות. הריפוי בביוסינתזה הוא גשר חיוני בין המהות לקיום, בין הרוח לגוף.” 

Dr. David Boadella

מטרת הטיפול היא לאפשר לאדם לשקם עצמו ולהביאו לידי פעימה בריאה. כלומר, שפעילויות החיים הבסיסיות גורמות להנאה ומעצימות את הקשר של האדם עם עצמו ועם אחרים.

בביוסינתזה, תהליך הצמיחה בטיפול עולה בחשיבותו על התוצר.

 כאשר הגישה הטיפולית מתמקדת בתוצר היא עלולה לכפות דרישות חדשות, שלעתים מסתכמות בצורה חדשה של רודנות, המופנית כלפי אנשים שהבעיה שלהם מלכתחילה עשויה להיות קשורה לכך שהם צייתו לדרישות של אחרים.
בטיפול תהליכי תשומת לב רבה ניתנת לכיוון אליו המטופל רוצה לנוע, וכן תשומת לב לבעיה מולה הוא ניצב, ולצעדי החיים החדשים אותם הוא מחפש לנקוט. כאשר חסרה למטופל בהירות לגבי נושאים אלו, המטפל יכול לעזור ע”י ריכוך נשימתו של המטופל, ובהרפיית מתח שריריו עד אשר יוכל לחוות באופן ישיר את כיוון צמיחתו.

מתוך האדם רוצה להגיח החוצה נושא או כיוון פנימי, אותו המטפל יכול לחוות באופן ישיר ויכול לעזור בגילויו. בהתאם, המטפל אינו מחפש לתת הנחיות, אלא אם כן הם אמצעי עזרה זמני, הוא שואף לגלות את הכיוון הפנימי של המטופל.

הדרך בה נוקטת הביוסינתזה היא, שמתוך היוועצות הדדית בין המטפל למטופל, ייקבע הצעד הבא בתהליך הצמיחה של המטופל, ותינתן לו העזרה הדרושה בכדי שיוכל לנקוט צעד זה והמטרה יכולה להשתנות ככל שהתהליך מתגלה.

דמיינו את עצמכם פונים למטפל כדי לקבל עזרה והמטפל מוציא סרט מידה ותופר לכם טיפול בדיוק על פי מידותיכם. זהו העיקרון המונח בבסיס הטיפול בביוסינתזה: הטיפול תפור למידותיו של המטופל. לכל אדם יש צרכים שונים ולכן הטיפול יקבל צורות שונות מאדם לאדם.

ברוב שיטות הטיפול האדם מתאים את עצמו לצורת הטיפול: בשיאצו המטופל ישכב על המזרון ויטופל בלחיצות, ברפואה סינית ידקרו אותו במחטים, אצל הפסיכולוג יישב וידבר. בביוסינתזה המטפל יתאים את הטיפול לצרכים של המטופל: הטיפול יכול להיות בעמידה, בישיבה, בשכיבה או לעבור ביניהן. הוא יכול להתנהל בדיבור או בשתיקה, בעבודה עם תנועה, נשימה, דמיון, מגע. כל הדרכים כדי לאפשר למטופל לחוות את עצמו באופן שונה או חדש ובהמשך – להבין את התהליך שעשה.

הנחת היסוד של הביוסינתזה היא שבכל אדם, גם במצבים הקשים ביותר, יש חלק של בריאות שהוא מהותי, ובטיפול יחפשו המטפל והמטופל ביחד את הדרך להעצים אותו ולתת לו מקום גדול יותר בחייו של האדם, כך שיוכל להרגיש טוב יותר עם עצמו ועם העולם שסביבו.

מתי טיפול זה יעיל:

  • כאשר ישנן תופעות גופניות מטרידות שאין להן פתרון רפואי אחר.
  • כאשר ישנן תופעות רגשיות לא נוחות שהאדם מבקש לשנות.
  • כאשר מתגלים קשיים במערכות יחסים קרובות.
  • כאשר מתגלים קשיים במימוש עצמי.
  • כאשר נמצאים בפרשת דרכים בחיים.

למי טיפול זה מיועד:

 • למי שמעוניין לשנות משהו באופן בו הוא מתנהל בחייו.
 • למי שמחפש להפיק את המיטב מחייו.
 • למי שמעוניין ליהנות ממערכות יחסים עמוקות ומפרות.

ממי ניתן לקבל טיפול בביוסינתזה:

 • מתמחים – סטודנטים במסלולי ההכשרה אשר סיימו את לימודיהם העיוניים ונמצאים בתקופת התמחותם המעשית. המתמחים מלווים בהדרכה מקצועית. טיפולים אלה ניתנים בעלות סמלית.
 • מטפלים בתהליך הסמכה – מטפלים אשר סיימו את לימודיהם העיוניים והמעשיים אך טרם השלימו את כול חובותיהם האקדמיות.
 • מטפלים מוסמכים – מטפלים אשר סיימו את לימודיהם והינם בעלי תעודת מטפל מוסמך בביוסינתזה מטעם הארגון הבינלאומי לביוסינתזה.
 • מטפלים מומחים – מטפלים מוסמכים שהם גם מדריכים מוסמכים ו/או מורים מוסמכים לביוסינתזה.

עוד כמה מילים:

תרפיית הביוסינתזה היא תהליך טיפולי-התפתחותי, המשלב בין המימד הקוגניטיבי, הרגשי והפיזי. הטיפול מתבצע באמצעות דיבור והתנסות חווייתית ומאפשר חיבור בין גוף,  נפש ורוח. ביוסינתזה מזהה את האדם כייחודי ורב-מימדי,

ג'ודי גירס

ג'ודי מטפלת באיזור השרון

אלירז כרמל

אלירז מטפלת באזור טבעון והצפון

דילוג לתוכן