לוגו הקרן הבינחאומית לביוסינתזה

מבנה ותנאים

 

כמוסד הכשרה אנו מציעים תהליך אינטגרטיבי המשלב למידה קוגניטיבית, התפתחות אישית, פיתוח מיומנויות טיפוליות ופרקטיקה מקצועית. תוכנית ההכשרה פועלת עפ"י קודים, תכנים ודרישות שנקבעו במכון הבינלאומי לביוסינתזה בשוויץ ובהתאם לדרישות של הארגון האירופאי לפסיכותרפיה.

מסלול ההכשרה נפרש על פני 4 שנים בהיקף של כ 1800 שעות לימוד אקדמיות ומורכב משלוש חטיבות לימוד:

לימודי הליבה נפרשים על פני שנתיים וחצי וכוללים את הבסיס התאורטי, הידע המקצועי, פיתוח מיומנויות טיפוליות והתנסות מעשית בטיפול.

שנה א' – יסודות

שנה זאת מתמקדת בהקניית ידע והבנת היסודות האישיים. בהתארגנות האנושית והאישית של האדם, ובהכרת הכלים הבסיסים בעבודתנו בביוסינתזה. נכיר את אבני הבניין של האדם במישורים הגופני, רגשי ומחשבתי לפי תפיסת הביוסינתזה. נלמד את הבסיס התיאורטי  של שפת הטיפול , הגישות השונות, והכלים המרכזיים.

שנה ב' – התפתחות הזהות העצמית

שנה זאת מתרכזת בלימוד שלבי ההתפתחות הנפשיים והגופניים של האדם. מנגנוני ההגנה השונים של האופי ודרכי העבודה הטיפולית בהם. נלמד לטפל במרכזים האנרגטיים שלאורך הגוף. הדגש בשנה זו הוא על פיתוח היכולת של האדם להיות בקשר אמיתי, אמפטי וקרוב מבלי לאבד את עצמו.

שנה ג' סמסטר א'– חזון, פוטנציאל ומימוש

בשנה זאת מוזמן הסטודנט לבחון מה הם איכויותיו ומשאביו וכיצד הם באים לידי ביטוי בעולם, במישורים האישי והמקצועי. שנה זאת קשורה לחכמה פנימית, לתפיסת האמת ולאתיקה האישית. אחד ההיבטים המרכזיים של שנה זו הוא אופן ביטוי ומימוש הפוטנציאל האישי.

ההתמחות נפרשת על פני שנה וחצי ומתמקדת בבניית הזהות הטיפולית של הסטודנט בעזרת התנסות מעשית בטיפול, הדרכה קבוצתית ופרטנית, לימוד תאורטי של המעשה הטיפולי בביוסינתזה וקורסי התמחות מיוחדים.

שנים – ג (סמסטר ב') ו ד – זהות המטפל

נלמדים העקרונות, הכלים ומבנה הטיפול. הדגש הוא על בניית הזהות של המטפל ע"י התנסויות בטיפול וצפייה, הדרכה ומשוב, הקניית תיאוריות והקניית כלים טיפוליים ייחודיים.

חטיבה זו מתמקדת בפרקטיקום בטיפול בביוסינתזה. הסטודנטים ילוו במהלך שנים אלו שני מטופלים לפחות, תוך הדרכה קבוצתית ואישית.

צוות בינלאומי של מנחים מומחים בביוסינתזה מצטרף לצוות המורים המקומי להנחיה של סדנאות נושא אינטנסיביות.

קורס ההכשרה מבוסס על האספקטים הבאים:

לימודי מקרים וסמינרים קליניים

הרחבה תיאורטית ומעשית של נושאים טיפוליים ייחודיים

הדרכה פרטנית וקבוצתית על מטופלים של המתמחים .

לימוד ופיתוח של סגנונות קשר טיפוליים

אבחון ואסטרטגיות שונות להתערבות טיפולית.

קורסי מבוא בפסיכולוגיה המועברים על ידי אנשי מקצוע בכירים וברמה אקדמית.

מבוא לפסיכולוגיה: הקורס מפגיש את הסטודנטים עם מושגי יסוד בפסיכולוגיה המודרנית, ומאפשר מבט כולל על מגוון תפיסות וגישות בפסיכולוגיה כמו גם מציג את תחומי העיסוק השונים בפסיכולוגיה.

פסיכולוגיה התפתחותית: הקורס מציג את שלבי ההתפתחות של האדם העוברות ועד מוות ועוסק בשינויים ההתפתחותיים החלים במהלך החיים במגוון נושאים ובהם: התפתחות מוטורית, קוגניטיבית, חברתית, רגשית, מוסרית, ועוד.

תיאוריות אישיות: הכרות עם תיאוריות דינמיות מובילות וזרמים מרכזיים בתפיסת האישיות של האדם. בקורס תינתן סקירה על התאוריה הפסיכואנליטית של פרויד וממשיכיו, הניאו-אנליטיקאים- פסיכולוגיית האני ותאוריית יחסי אובייקט, הזרם האקזיסטנציאליסטי, פסיכולוגיה טראנס פרסונאלית, ותיאוריות הומניסטיות.

הפיזיולוגיה של ההתנהגות: קורס העוסק בתשתית הפיזיולוגית, ביולוגית,  גופנית לתופעות התנהגותיות שונות כמו: מערכות העצבים ותפיסה, המערכת המוטורית ואופני התנהגות, מערכת העיכול ורגשות, המערכת האנדוקרינית ומצבי רוח.

פסיכופתולוגיות: הכרת הפרעות הנפש השונות, סוגיהן, אפיוניהן ואופן אבחנתן. סקירת תיאוריות העוסקות בנסיבתיות ההפרעות.

פסיכופרמקולוגיה: הכרות עם ההתמחות הרפואית הפסיכיאטרית – אבחון וסיווג (DSM), הכרות עם הקבוצות הראשיות של האבחנות הפסיכיאטריות, הבנת הבסיס להתערבות פרמקולוגית בהפרעות פסיכיאטריות. סקירת הקבוצות העיקריות של התרופות הפסיכיאטריות, מנגנוני פעולה ותופעות לוואי.

מסלול ההכשרה מתאים ל:
בוגרי תואר ראשון מתחומי הטיפול המבקשים להעמיק את הכשרתם המקצועית במתודה מתקדמת המשלבת גוף ונפש.

  • מטפלים ממגוון שיטות וגישות המבקשים להעמיק את עבודתם הטיפולית.
  • אנשים שמבקשים לעשות שינוי כיוון בחיים, שינוי קריירה או לפתח קריירה שניה.

תנאי קבלה לתוכנית: 
גיל 28 ומעלה
תואר ראשון או תהליך הכשרה והתפתחות מקצועי משמעותי
מבחן התאמה
ראיון אישי

תעודה
לבוגרי תוכנית הלימוד שסיימו בהצלחה את חובותיהם יוענקו שתי תעודות:
תעודות מטפל בינלאומית בפסיכותרפיה מטעם המכון הבינלאומי לביוסינתזה. התעודה מוכרת ע"י האיגוד האירופאי לפסיכותרפיה.
תעודת מטפל מוסמך בפסיכותרפיה בגישת ביוסינתזה מטעם  קמפוס ברושים ובית הספר לפסיכותרפיה בגישת ביוסינתזה.

בוגרי התוכנית העומדים בקריטריונים יכולים לקבל תעודת פסיכותרפיסט אירופאי ולהתקבל כחברים מין המניין באיגוד האירופאי לפסיכותרפיה.

מיכל רדעי

מיכל מטפלת באזור המרכז וראש מנהל ייעוץ והתאמה

נעה סלפטר דקל

נעה מנהלת התפעול של תוכנית ההכשרה

דילוג לתוכן